Przejdź do treści

Odkrywaj tajemnice danych – jak rozpocząć pracę w Business Intelligence. 9 kroków.

 • przez

Gdy patrzymy na sukcesy wielkich korporacji, takich jak Amazon czy Google, często zapominamy, że siłą napędową ich działalności są dane. króre stają się naszym najcenniejszym zasobem. Business Intelligence pomaga przekształcić te informacje w użyteczną wiedzę.

Zanim zagłębimy się w kroki, warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z pracy jako BI Developer. BI nie tylko otwiera drzwi do świata zaawansowanej analizy danych, ale oferuje także:

 • Wysokie zarobki: Branża BI to jedna z najlepiej opłacanych w IT. Eksperci BI są poszukiwani na rynku pracy, a ich specjalistyczne umiejętności przekładają się na atrakcyjne wynagrodzenie.
 • Praca zdalna: Dzięki technologii, BI Developerzy często mają możliwość pracy zdalnej, co pozwala na elastyczność i wygodę.
 • Szerokie możliwości rozwoju: BI to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która oferuje mnóstwo ścieżek specjalizacji – od analizy danych, przez wizualizacje, po zaawansowane modelowanie i prognozowanie.

Okej, ale jak wejść w ten świat, świat danych i Business Intelligence i czerpać z nich korzyści?

Poznaj kroki oraz źródła wiedzy, które pomogą Ci wejść w fascynujący świat danych i Business Intelligence.

Krok 1: Teoria Business Intelligence

Zanim wdrożysz skomplikowane narzędzia i techniki, zrozum istotę BI. BI to nie tylko narzędzia, to filozofia przekształcania surowych danych w wartościowe informacje, które napędzają biznes.

Gdy zrozumiesz, jak dane przemieniają się w strategie i decyzje, zobaczysz, że BI to klucz do sukcesu w każdej branży.

 • Literatura: „Data Science for Business” i „Competing on Analytics” ujawnią koncepcje stojące za BI.
 • Kursy online: Na Coursera czy Udemy znajdziesz kursy wprowadzające w świat BI.

Krok 2: Podstawy danych i statystyki

Statystyka jest sercem analizy danych. Odpowiada za to, jak wydobywamy informacje z surowych danych.

Bez solidnego zrozumienia statystyki, analiza może prowadzić do błędnych wniosków. Prawidłowe interpretowanie danych to klucz do udanej analizy i prognozowania.

 • Literatura: „Statistics for Business and Economics” to podstawa, a „Naked Statistics” ujawni codzienne zastosowania.
 • Kursy online: Khan Academy czy StatQuest to miejsca, gdzie w praktyczny sposób poznasz statystykę.

Krok 3: Bazy danych i hurtownie danych

Bazy danych to spichlerze wiedzy. Hurtownie danych pozwalają na składowanie ogromnych ilości informacji w sposób uporządkowany, co umożliwia szybki dostęp do nich.

Opanowanie tych elementów jest niezbędne do efektywnego gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych.

 • Literatura: „Database System Concepts” da Ci podstawy, „Star Schema The Complete Reference” wprowadzi w świat hurtowni danych.
 • Kursy online: Zajrzyj na Udemy czy Coursera, gdzie praktyczne podejście do baz danych staje się normą.

Krok 4: Wizualizacje danych

Ludzie są istotami wizualnymi. Wizualizacja przekształca skomplikowane zestawy danych w zrozumiałe obrazy, co pozwala lepiej zrozumieć ukryte w nich wzory i relacje.

W dobie dominacji informacji, umiejętność prezentowania danych w atrakcyjny i zrozumiały sposób jest nieoceniona.

 • Literatura: „Storytelling with Data” nauczy Cię, jak przemawiać za pomocą danych, a „Data Visualization: A Practical Introduction” dostarczy narzędzi do tego.
 • Kursy online: Kursy od Tableau czy Power BI pokazują, jak tworzyć przejrzyste i atrakcyjne wizualizacje.

Krok 5: Analiza danych

Tutaj zaczyna się prawdziwa magia. Analiza danych to sztuka odkrywania ukrytych informacji, które mogą być przełomem w każdym biznesie.

Prawidłowa analiza danych pozwala na wyciągnięcie wniosków, które prowadzą do trafnych decyzji biznesowych.

 • Literatura: „Python for Data Analysis” otworzy przed Tobą świat analizy w Pythonie, a „Practical Statistics for Data Scientists” wniesie głębokie zrozumienie narzędzi.
 • Kursy online: DataCamp czy Coursera to idealne miejsca, by zgłębić analizę danych.

Krok 6: Opanuj technologie BI

Narzędzia BI umożliwiają przekształcanie surowych danych w użyteczne informacje. Pozwalają na szybką analizę, prognozowanie i tworzenie interaktywnych raportów.

Uzyskanie biegłości w tych narzędziach przyspieszy Twoją ścieżkę do bycia ekspertem w dziedzinie BI.

 • Literatura: „Mastering QlikView” dla Qlik, „Power BI Step by Step” dla Power BI, „Tableau Your Data!” dla miłośników wizualizacji.
 • Kursy online: Udemy, Coursera, Qlik czy Tableau mają bogate kursy dla początkujących i zaawansowanych.

Krok 7: Programowanie

Automatyzacja, zaawansowane analizy, integracje – to wszystko wymaga umiejętności programowania.

W dzisiejszym świecie danych, biegłość w programowaniu jest niezbędna do pełnego wykorzystania możliwości BI. Tutaj przyda Tobie się SQL oraz Python i/lub R

 • Literatura: „SQL For Dummies” dla początkujących w bazach danych, „Python Crash Course” dla aspirujących programistów, a „R for Data Science” dla analiz.
 • Kursy online: Codecademy, DataCamp czy Coursera oferują kursy w różnych językach.

Krok 8: Buduj swoje CV i sieć kontaktów

Twój postęp i zdobyte umiejętności to jedno, ale sieć kontaktów w branży BI to klucz do sukcesu.

Uczestniczenie w konferencjach, warsztatach i spotkaniach branżowych pozwoli Ci poznać ekspertów i budować relacje, które będą miały kluczowe znaczenie w Twojej karierze.

Krok 9: Praktyka i rozwój

Wiedza teoretyczna to jedno, ale prawdziwe umiejętności zdobywa się na polu walki. Podejmuj projekty, nawet jeśli są nieodpłatne. Eksperymentuj z różnymi zestawami danych, stawiaj przed sobą wyzwania.

 • Staż lub praktyki: Idealne dla początkujących, by zdobyć doświadczenie i wejść w kontakt z profesjonalistami z branży.
 • Projekty własne: Zacznij od prostych analiz, twórz wizualizacje dla interesujących Cię danych, a następnie prezentuj je w portfolio. Poznaj GITa
 • Grupy i fora dyskusyjne: Sieć LinkedIn, Reddit czy dedykowane fora BI to idealne miejsca, aby zadawać pytania, dzielić się osiągnięciami i uczyć się od innych.

Business Intelligence to nie tylko narzędzia, to przede wszystkim sposób myślenia. Jeśli jesteś gotów zgłębić ten świat, ten przewodnik jest dla Ciebie.

Ale to dopiero początek.

Zajrzyj tu regularnie – w przyszłości każdy z tych kroków będzie przedstawiony bardziej szczegółowo. Będą też artykuły, video i kursy dotyczące BI, wizualizacji, modelowania danych, Power BI, Qlik i Power Apps.

Razem odkryjemy tajniki danych! Do zobaczenia wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *