+48 801 003 196
+48 32 700 35 21

W większości przypadków analiza jest kluczowym etapem procesu odzyskiwania danych. Jej wyniki pozwalają określić możliwości, koszt, czas oraz sposób odzyskiwania danych. Ze względów oczywistych jest ona wykonywana w laboratorium naszej firmy. Sama wstępna ekspertyza z założenia jest bezpłatna, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których odzyskanie danych jest niemożliwe - dlatego nie ponosicie Państwo żadnych kosztów z tytułu jej wykonania.
Jednocześnie pragniemy zapewnić naszych klientów, że dysk oddany do analizy lub odzyskania danych pozostaje cały czas Państwa własnością. Informujemy o tym, ponieważ wiele osób zadaje nam pytanie, czy w momencie odbioru własnego dysku nie są wymagane dodatkowe opłaty. Dlatego informujemy, że nie ma też żadnych ukrytych kosztów z tytułu wykonania wstępnej analizy. Oczywiście dysk przez cały czas pozostaje własnością naszego klienta i jest do Państwa dyspozycji w godzinach pracy firmy.
W niektórych przypadkach nie wykonujemy bezpłatnej analizy. Dotyczy to macierzy RAID (wszystkie rodzaje uszkodzeń), dysków noszących znamiona otwarcia, dysków SCSI oraz SAS oraz wszystkich przypadków utraty dostępu do danych z dysków posiadających woluminy systemów UNIX oraz NOVELL. Dokładniejsze informacje znajdziecie Państwo tutaj.
Możemy zaproponować Państwu następujące tryby przeprowadzenia analizy:
 • tryb normalny - w tym trybie przeprowadzana jest analiza bezpłatna. Trwa ona od 2 do 5 dni roboczych.
 • tryb ekspresowy - analiza w tym trybie jest płatna (opłata wynosi 400 netto). Czas oczekiwania na wyniki analizy ok. 6-8 godz.od momentu przyjęcia nośnika.
Po wykonaniu analizy możecie Państwo odebrać swój nośnik przez okres 2 miesięcy (od dnia dostarczenia nośnika do analizy). Po tym okresie nieodebrane nośniki są fizycznie niszczone i utylizowane.

Po pierwsze:

Czy dane które utraciłeś są dla Ciebie bardzo ważne ? Czy musisz koniecznie je odzyskać ? Jeżeli tak, to nie powinieneś już nic więcej robić na własną rękę - sugerujemy, aby Twoim problemem zajęli się specjaliści.

Po drugie:

Co się stało ?

Jeżeli w jakiejkolwiek formie utraciliście Państwo dostęp do danych, prosimy o zadanie sobie tego pytania.
Prawidłowa odpowiedź na to pytanie ma decydujący wpływ na sposób dalszego postępowania, w wyniku którego można odzyskiwanie danych zakończyć wynikiem pozytywnym lub nieodwracalnie je zniszczyć.
Odpowiedź na to pytanie umożliwia także podjęcie optymalnej decyzji: czy można odzyskać dane we własnym zakresie czy też należy zgłosić się do wyspecjalizowanej firmy.
Jeżeli nie będziecie Państwo w stanie zdiagnozować problemu, prosimy o kontakt z nami - w ramach bezpłatnych konsultacji via e-mail lub telefonicznych będziemy w stanie w większości przypadków przybliżyć Państwo zaistniały problem i zaproponować możliwe rozwiązanie.

Po trzecie:

Osób w Polsce, które mają jakąkolwiek wiedzę praktyczną (mniejszą lub większą) na temat informatyki jest przynajmniej ok. miliona. Jednak usługi odzyskiwania danych są tak dalece wyspecjalizowane i momentami tak skomplikowane, że w tej masie tylko kilkanaście do kilkudziesięciu osób dysponuje stosowną wiedzą i warsztatem pozwalającym odzyskać dane we wszystkich przypadkach, gdzie fizycznie jest to możliwe.
Do ustalenia źródła problemu służą następujące czynniki:
 • okoliczności towarzyszące powstaniu awarii (problemu)
 • ciąg objawów występujący przed, w trakcie oraz po awarii
 • wszystkie podejmowane czynności
 • aktualne objawy
I tak, np. jeżeli problem powstał tylko w kwestii uszkodzeń logicznych to wszystkie objawy oraz okoliczności będą dotyczyły powstałych problemów i podejmowanych czynności związanych z samymi danymi na nośniku. W tego typu sytuacjach nośnik pozostaje fizycznie sprawny, natomiast uszkodzeniu ulega sama struktura danych.

Podobnie rzeczy się mają w przypadku uszkodzeń pozostałych: dysk, który upadł - na pewno przyczyną braku dostępu do danych będzie uszkodzenie mechaniczne. Albo dysk, który uległ uszkodzeniu wskutek awarii zasilacza - na pewno będzie uszkodzony elektronicznie.

Oczywiście są to przypadki, w których prognoza jest łatwa do postawienia. Niestety zdarzają się przypadki, że jedna awaria generuje następny problem lub uszkodzenia występują po kilka naraz. Wtedy niezbędna jest fachowa wiedza i dobrze przeprowadzona analiza. Ale proszę się nie martwić na zapas - tego typu sytuacje zdarzają się nie za często.

Aby zdiagnozować z grubsza powstały problem proszę się posłużyć poniższą tabelką. Oczywiście ma ona charakter orientacyjny, jednakże znakomita większość przypadków mieści się w jej ramach.
Czy mamy odzyskiwać dane czy nie ?

Czy możemy próbować to zrobić we własnym zakresie czy raczej zwrócić się do specjalistów ?

Podjęcie prawidłowej decyzji jest wypadkową kilu czynników:
 • faktycznej potrzeby odzyskania utraconych danych
 • czasu, kiedy utracone dane staną się niezbędne
 • możliwości rekonstrukcji danych we własnym zakresie
 • potrzebnego czasu na ww. rekonstrukcję
 • kosztów dotarcia do ww. danych
My ze swojej strony możemy poinformować Państwa tylko o możliwościach, czasie i ewentualnych kosztach, które będziecie musieli Państwo ponieść za odzyskanie danych. Na pozostałe pytania musicie Państwo odpowiedzieć sami.
Lista najczęściej popełnianych grzechów jest długa - wymienimy kilka najpoważniejszych z nich.

Błędy karygodne - nieodwracalne (tzn. takie które skutkują najczęściej zniszczeniem danych):
 • nadpisywanie danych - nie wolno nigdy i pod żadnym pozorem zapisywać jakichkolwiek informacji na dysku z którego chcemy odzyskać dane. Tyczy się to też instalacji różnych programów, reinstalacji systemu, zapisywaniu odzyskiwanych danych na nośniku z którego
 • defragmentacja, kompaktowanie danych lub czyszczenie dysku - w sytuacji gdy utraciliśmy dane wykonanie którejkolwiek z tych czynności prawdopodobnie zniszczy część lub całość danych, które są niedostępne, a które chcielibyśmy odzyskać.
 • uporczywe próby odczytania danych z dysku np. uszkodzonego mechanicznie po upadku lub uderzeniu - z takim nośnikiem na ogół nie ma żadnej komunikacji. Podejmowane w takich sytuacjach wielokrotne próby odczytu przez kolejnych fachowców, na zasadzie "a może mi się uda" lub "mam na to patent" często skutkują zniszczeniem sporych obszarów danych i strefy serwisowej. W efekcie - dane są już na ogół nie do odzyskania.
 • samodzielne próby manipulowania w środku dysku, podejmowane próby przekładania głowic lub platerów itp. - w praktyce w 98% przypadków próby te kończą się nieodwracalnym zniszczeniem nośnika
 • powierzanie prac dotyczących odzyskiwania danych, tzw. pseudo-fachowcom - z reguły po tego typu pracach nośnik nadaje się jedynie do utylizacji.
Pozostałe błędy (na ogół odwracalne):
 • panuje powszechnie błędna opinia, że jedynym skutecznym antidotum na wszystkie przypadłości dotyczące awarii dysku - jest wymiana elektroniki zewnętrznej dysku. Niestety jest to nieprawda - nasze statystyki pokazują, że tylko ok. 25 % przypadków to uszkodzenia elektroniki zewnętrznej (z czego ok. 1/3 posiada także uszkodzoną elektronikę wewnętrzną). Tak więc tylko w mniej więcej 15 % przypadków prawidłowa wymiana elektroniki zewnętrznej powinna dać oczekiwany efekt.
 • brak podstawowej wiedzy o budowie systemów plików - skutkuje często brakiem efektów przy samodzielnych próbach odzyskiwania danych w przypadku utraty dostępu do danych z przyczyn logicznych. Niedoświadczeni użytkownicy często posługują się różnymi programami (do odzyskiwania danych) na "oślep" co w znakomitej większości przypadków nie daje oczekiwanych rezultatów
Ktoś kiedyś powiedział, że użytkownicy danych dzielą się na tych którzy robią kopie zapasowe oraz na tych którzy je będą robić. I to jest niestety prawda. A "niestety" dlatego, ponieważ XXI wiek przyniesie nam pełną informatyzację wszystkich możliwych aspektów naszego życia, a co za tym idzie pełne uzależnienie się człowieka od danych cyfrowych. W pracy, w domu, w samochodzie, na wczasach - po prostu wszędzie. Utrata niektórych danych może mieć dla nas bardzo bolesne skutki.

Na chwilę obecną nie wynaleziono idealnego nośnika. Tzn. takiego który się nie popsuje. Każdy nośnik jest narażony na uszkodzenie elektroniczne, mechaniczne czy logiczne. I tak już prawdopodobnie pozostanie jeszcze przez długi czas.

W związku z powyższym jedynym rozwiązaniem, który w praktyce skutecznie nas ochroni przed utratą danych jest systematyczne robienie kopii zapasowych.

Czytając to, prosimy zastanowić się, czy nie jest to właściwy moment, aby zrobić krótki przegląd sytuacyjny. Czy moje dane są bezpieczne ? Czy mam aktualną kopię danych ? Co stracę, jeżeli za chwilę mój twardy dysk ulegnie awarii?
Kilka porad przy robieniu kopii:
 • kopie powinny być wykonywane systematycznie (lub przynajmniej wtedy gdy wykonaliśmy część pracy na komputerze)
 • kopie muszą być robione na inny niezależny nośnik (tzn. nie mogą być robione na nośnik zamontowany w ramach tego samego komputera, np. na ten sam lub inny dysk twardy zamontowany w tym samym komputerze)
 • samo zaraportowanie przez system, program robiący kopię lub program nagrywający płyty nie zawsze jest równoznaczny z faktycznym wykonaniem kopii - zawsze należy uruchamiać procesy weryfikujące lub sprawdzać ręcznie zawartość wykonanych kopii.